Beugelen - klassieker onder de sporten - Jan Klerken

30sinds 10 jul. '25, 11:06
€ 6,00
Ophalen of Verzenden
Verzenden voor € 4,30
Deel via
of

Kenmerken

ConditieNieuw
SoortOverige sporten
Jaar (oorspr.)2008
Auteur Jan Klerken

Beschrijving

Dat is de titel van lijvig boekwerk over de geschiedenis van het in Limburg nog altijd populaire beugelen. Schrijver van het boek is Jan Klerken uit Tegelen. Die is lid van de Tegelse beugelvereniging De Kuiters.

De beugelsport is een oude sport. Mogen we de geschiedschrijvers geloven dan is dit balspel meer dan 600 jaar oud. Een van de eerste vermeldingen van het beugelspel komt uit Historie Leodiensis, de geschiedenis van de stad Luik in 1331. Bij dit spel handelt het zich om een balspel waarmee met lansachtige slegers houten ballen door een ring worden geslagen. Uit de beschikbare literatuur wordt duidelijk dat er al tenminste sinds de late Middeleeuwen wordt gebeugeld als vermaak voor spelers en toeschouwers.

In het begin van de jaren dertig van de vorige eeuw ontstaat er een steeds grotere behoefte aan organisatie in de beugelsport door de grote toeloop van liefhebbers. Vooral in Midden- en Noord-Limburg worden beugelclubs opgericht. Door de grotere mobiliteit van de mensen in die jaren ontstaan er problemen door het ontbreken van uniformer regels, vooral bij toernooien waar iets te verdienen is. Zo ontstaat er behoefte aan een meer formele organisatie en uniforme regels. Zo ontstaan er verschillende regionale bonden. In een bestuursvergadering in maart 1952 geeft het bestuur van de Midden-Limburgse beugelbond aan stappen te onder nemen om zich in te schrijven bij het NOC en het NSF. In april 1967 doopt de Midden-Limburgse beugelbond zichzelf om tot Nederlandse Beugelbond(NBB) en sluit zich aan bij de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Daarna wordt er in verschillende districten gespeeld waarbij ook de Belgische verenigingen gaan mee doen. In 2005 wordt in de Algemene Jaarvergadering van de NBB het voorstel aangenomen om te komen tot een gezamenlijke klasse indeling. Hiermee komen de belangrijkste taken van het beugelen - de competitie en het reglement - onder het hoofdbestuur. Zo wordt ook nu nog gespeeld.

In 2000 is beugelen in Hannover Duitsland erkend door de TSS (Stichting Traditionele Sporten & Spelen) als een van de eerste traditionele sporten in Nederland.(World Heritage list of traditional sports).
Beugelen is een sport voor binnen en voor buiten!

Hardcover uitgave door Jan Klerken, cm uitgeveerij R & R Group, 254 blz, met zeer veel zw/wit foto's, 25x18 cm

in uitstekende (nieuw) staat
binding perfect, hoekjes perfect, geen naam vorige eigenaar, kado waardig

prijs excl. € 4.30 portokosten via DHL Parcel met track & trace
afhaal in Apeldoorn is uiteraard ook mogelijk

zie ook mijn andere advertenties oorlog & militair, sport, topografie, Scandinavische thrillers, SF, topografie, literatuur, religie, planten en dieren, fotografie, breien & haken & quilts & handwerken, astrologie, esoterie, techniek, schaken en nog vele andere onderwerpen

Bij aankoop van meerdere boeken betaalt u nooit meer dan € 6.45 portokosten met track & trace
Advertentienummer: m2287534190