Beschrijving

Originele editie van deze surrealistische revue uit Le Soleil Noir in 1970 met bijdragen van William Burroughs en anderen, een indrukwekkend boek-voorwerp dat literatuur en beeldende kunst verenigt.



Oorspronkelijke editie van dit surrealistische tijdschrift, gepubliceerd door Le Soleil noir in 1970, waarin de auteurs een reflectie bieden over de relatie tussen literatuur en Revolutie.

Zes fascicules omvat, waaronder een poëzieboekje van Ed Sanders, een rood boekje getiteld « Petit livre peau-rouge » van Marcel Kahn met een omslag van José Sanchez, vier vouwposters met daarop vierentachtig gedegradeerde metroadvertenties, en een manifesttekst getiteld « Schemering van de klootzakken ».

Aangevuld met calligrammen en illustraties van Thierry Agullo.

Onder een rood geïllustreerde kartonnen hoes. In zeer goede staat.
Mooi exemplaar dat visuele codes ontleent aan het surrealisme, het lettrisme en de situationisten.

In zijn aantekening bij het Dictionnaire de l’objet surréaliste (Centre Pompidou/Gallimard), uitgegeven ter gelegenheid van deze manifestatie, benadrukt Jean-Michel Goutier in hoeverre François Di Dio in de jaren 60 het surrealisme erfde door objecten met sterke analoge waarde te verspreiden. Met het boek-object werd een oude droom van André Breton, zoals uiteengezet in zijn Inleiding tot de redevoering over de weinig realiteit (1924), verlengd en vermengd: « in circulatie brengen », adviseerde hij toen, « objecten die eerder tellen als problematische en verontrustende realiteiten, zoals ze incidenteel voorkomen in dromen ».
Als Le Soleil Noir vaak de aandacht trekt vanwege zijn schitterende bijdrage aan de geschiedenis van het niet-conventionele boek, verdient een ander, meer geheim aspect ook aandacht: tijdschriften, die vooral bekend staan onder de naam 'cahiers', zullen vanaf de jaren 50 verschijnen onder de vlag van de beroemde oxymoron. Eerst zijn er de Cahiers Le Soleil Noir-Positions (1951-1953), gevolgd door Les Cahiers Noirs du Soleil (1967-1970), waarin Jean-Michel Goutier direct betrokken was als medewerker van Di Dio.

Di Dio ontwikkelde de formule van het boek-object. Dit formele onderzoek beïnvloedt ook de Cahiers Noirs du Soleil, vooral het meest gedurfde nummer, nr. 3, gewijd aan L’Internationale Hallucinex (1970). De ‘revue’-vorm wordt radicaal in twijfel getrokken door de libertaire geest die deze uitgave doordringt. De inhoudsopgave bestrijkt een zeer breed spectrum, van de Beat Generation tot Indiase culturen.
Goutier, J.-M., Propos recueillis par Duwa, J. (2014). Van Cahiers tot het teken van de Zwarte Zon. La Revue des revues, 51(1), 14-25.

Collectief: Bijdragen van William Burroughs, Claude Pelieu, Carl Weisner, Jeff Nuttal, Ed Sanders, enz.
L'Internationale Hallucinex. Revue-tract om te vernietigen.
Parijs, Le Soleil Noir, 'Les Cahiers noirs du Soleil' 3, 1970
in-8 (21 x 11 cm),; 6 dépliants van ongeveer 30 pp


Hét online veilinghuis voor jou!

Catawiki is het meest bezochte online platform in Europa voor bijzondere objecten geselecteerd door experts, en biedt wekelijks meer dan 65.000 objecten aan voor de veiling. Het is onze missie om onze klanten een spannende en probleemloze ervaring te bieden bij het kopen en verkopen van bijzondere, moeilijk te vinden objecten.


Waarom Catawiki?
  • Lage veilingkosten
  • Al onze objecten zijn gecontroleerd door onze 240+ experts
  • 24/7 meebieden in onze app

    Biedingen zijn alleen geldig via de website van Catawiki.
  • ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    Bezorgt in heel Nederland
    3x bekeken
    0x bewaard
    Sinds 7 nov '25
    Advertentienummer: a1519896093