Éléments de Géométrie de Monseigneur leDuc de Bourgogne 1705

€ 575,00
Ophalen
311sinds 25 apr. '25, 16:52
Deel via
of

Beschrijving

Éléments de Géométrie de Monseigneur le Duc de Bourgogne
Jean Boudot, Imprimeur Ordinaire du Roi, Paris, 1705
Première édition complète, met 4 uitvouwbare platen

Zeldzame en fraaie eerste editie van dit didactische werk, toegeschreven aan Nicolas de Malézieu, samengesteld voor de opvoeding van Louis, hertog van Bourgondië, kleinzoon van Lodewijk XIV. Deze uitgave werd gedrukt door Jean Boudot, koninklijk drukker en uitgever van de Académie Royale des Sciences.

Het werk bevat talrijke geometrische figuren in de tekst en is voorzien van vier originele uitvouwbare platen achterin, allen in zeer goede staat. Op het voorblad een eigendomsinscriptie uit 1736: “Ce livre appartient à Nicolas Joseph, Philosophe l’an 1736”, wat de historische waarde van dit exemplaar verhoogt.



Conditie van dit exemplaar:
• Volledige eerste editie met alle vier originele uitvouwbare platen in uitstekende staat.
• Eigendomsnotitie uit 1736 op het voorblad: “Ce livre appartient à Nicolas Joseph, Philosophe l’an 1736”.
• Originele band in tabaksbruin leer, rug los van het boekblok maar nog verbonden via de vijf oorspronkelijke bindingstouwen.
• Boekblok stevig, papier egaal verkleurd met lichte foxing, tekst helder leesbaar.
• 26 p. voorblad, titelblad, epistre, inhoud, privilege
• 190 p. genummerd, preface, livre I-X
• 115 p. genummerd, problemen d'arethmetique
• 4 p. Platen 1-4

Een zeldzaam en rijk historisch werk aan de basis van het Franse koninklijke wiskundeonderwijs.


Zeldzame eerste editie van een bijzonder leerboek, samengesteld in opdracht van Lodewijk XIV voor zijn kleinzoon, Louis, hertog van Bourgondië. Het werk is niet slechts geschreven voor deze prins, maar volgens de voorrede deels met eigen hand door hem gecomponeerd:

“L’original de ces Éléments de Géométrie est écrit de la propre main de Monseigneur le Duc de Bourgogne, & même l’on peut dire que l’Ouvrage est de sa composition.”

Het boek werd uitgewerkt onder leiding van Nicolas de Malézieu, kanselier van Dombes en een geleerde vertrouweling aan het hof. Hij begon zijn lessen eind 1696, toen de prins slechts veertien jaar oud was. In de Préface wordt diens uitzonderlijk scherp verstand geprezen:

“Il trouva un esprit qui dévorait les difficultés […] et une facilité merveilleuse à raisonner sur les matières les plus difficiles.”

Om de studie te verdiepen, werd de prins aangeraden om zijn lessen zelf op schrift te stellen — een methode die leidde tot deze unieke tekst, waarin helderheid, beknoptheid en originele ordening centraal staan.

Volgens Malézieu overtroffen deze Éléments zelfs de klassieke werken van Euclides in didactische kracht:

“On reconnaîtra avec lui, qu’ils sont beaucoup plus féconds que les Éléments d’Euclide, plus aisés à comprendre, & incomparablement plus aisés à retenir.”

Aanvullende foto’s op aanvraag.
Ophalen of bezorgen in overleg.
Advertentienummer: m2261383431