Luca Alinari (Firenze 1943-2019) - LA COLLANA

€ 1,00
00sinds 17 mei. '25, 13:11
Deel via
of

Beschrijving



Luca Alinari, "De halsketting", jaren tachtig, lithografie, p.a. (proefdruk door de auteur)
Stempel links onderaan: "Stamperia Angeli, Lucca"
Luca Alinari was een Italiaanse schilder, autodidact, hij maakte zijn debuut in 1968 met zijn eerste solotentoonstelling in de Galleria Inquadrature in Florence.
In de jaren zeventig startte hij een intensief onderzoek naar de vrije samenstelling van objecten en figuren binnen fantastische en zwevende sferen, geïnspireerd door de Neo-Dada en de Pop Art. In deze jaren experimenteerde hij met verschillende schildertechnieken waarbij hij fluorescerende kleuren, decoupages, collages en fotografische transposities combineerde. Tussen 1972 en 1973 exposeerde hij in de belangrijkste privégalerijen van Florence, geïntroduceerd door de dichter en vriend Alfonso Gatto.
In de jaren tachtig behaalde hij de eerste officiële erkenningen, met deelname aan de Biënnale van Venetië in 1982 en aan de X en XI Vierjaarlijkse van Rome.
Onderhoudt vriendschappelijke relaties met verschillende schrijvers: Domenico Rea, Alfonso Gatto, de Nobelprijswinnaar José Saramago, Edoardo Sanguineti, die in 1974 verschillende gedichten aan hem wijdde, en Goffredo Parise, die in de vroege jaren 80 een fundamenteel essay over zijn schilderkunst schreef.
In 1990 schilderde hij de "Cencio" voor de Palio di Siena, het doek dat aan de winnaar wordt toegekend. Hij verwierf nationale bekendheid in 1993, tijdens de overzichtstentoonstelling in het Koninklijk Paleis in Milaan, waar hij een belangrijk overzicht presenteerde van zijn artistieke ontwikkeling tot dan toe. Met zijn fantasierijke landschappen bereikte hij artistieke rijpheid, gekenmerkt door levendige en glanzende kleuren en een originele schilders techniek, die materiële laagjes combineerde met verfijnde, gladde en transparante kleurvlakken.
In 1999 exposeerde hij in Florence in de Vasarikorridor van de Uffizi zijn zelfportret, dat later door het museum zelf werd aangekocht. In 2009 hield hij een solotentoonstelling met 45 werken in het Beijing Today Art Museum in Peking, bij het SunShine Centrum voor Hedendaagse Kunst in Shanghai en in het Museo di arte contemporanea di Kunshan, een satellietstad van Shanghai.
In 2011 organiseerde Città di Castello een solotentoonstelling getiteld "Gelo". In een interview met Italian Art Magazine verklaarde hij dat de naam geïnspireerd was door een citaat van de schrijver Franz Kafka, dat Alinari parafraseert als: "Een schilderij is een bijl om het ijs binnenin ons te breken." Net als de schrijver wijt Alinari de taak van het ontdooien aan zijn laatste werken, die in vergelijking met die van de jaren zestig en zeventig, doordrenkt zijn met de kracht van rood, bijna alsof hij iedereen die ze observeert wakker wil schudden, zodat men zich bewust wordt van wat de wereld doormaakt: de ijskoudheid.
Nog steeds in 2011 ontwierp hij het logo voor de Wereldkampioenschappen Wielrennen 2013, die voor het eerst enkele etappes in Toscane hadden. Het logo, volgens de uitleg van de auteur, bestaat uit de essentiële lijnen van een fiets, met het frame dat de rand van een heuvel wordt, en bevat een renaissanceprofiel, een hint van een Italiaans landschap met onmisbare cipressen, maar ook de rationaliteit van de lijn en het nieuwe humanistische perspectief. De Federatie had aanvankelijk de kunstenaar gevraagd ook een schilderijententoonstelling op te zetten, maar hij koos voor een meer unieke werk, "een installatie gemaakt van verschillende verbonden werken, elk ondersteund door een fiets, die op haar beurt op een ander werk ligt, dat weer ondersteund wordt door een fiets", dat bij de aankomstlocatie van de race, in het centrum van Florence, geplaatst moest worden.
In september 2011 werd in het Palazzo Medici del Vascello in Asti een belangrijke solotentoonstelling van de kunstenaar georganiseerd, waarin hij zijn nieuwe figuratieve expressies presenteerde met de "koninginnen van dromen", feeërieke wezens die opdoemen uit betoverde landschappen en plaats vinden op de omslag van het magazine Art & Wine nr. 20, onder leiding van kunstcriticus Fabio Carisio, curator van de tentoonstelling en ook van de persoonlijke Art & Wine Gallery's van andere historisch erkende meesters zoals Giorgio De Chirico en Giovan Francesco Gonzaga.
In juni 2013 opende Alinari een solotentoonstelling op de Spoleto Art Fair.
In 2015 nam hij deel aan het boek La Fiera Letteraria (Spoleto Festival Art) op de EXPO in Milaan.
Van 29 oktober 2021 tot 6 januari 2022 werd de eerste postume tentoonstelling van de Florentijnse kunstenaar gehouden in Conversano (Bari), een stad die Luca Alinari zeer dierbaar was. De kamers van het Aragonese Kasteel beherbergden de tentoonstelling onder leiding van zijn zoon Filippo en Donato Mastropasqua, Nieuwe visies uit de gekleurde verbeelding.
Prijzen
Op 12 juni 2014 werd hij geëerd op het Spoleto Festival Art. Op 28 september 2014 ontving hij de Nationale Prijs "Torre di Castruccio" samen met Giorgetto Giugiaro en andere vertegenwoordigers van cultuur en geneeskunde. In mei van het volgende jaar presenteert Alinari, een meester in surrealisme en dromerige sprookjes, het officiële manifest van het Spoleto Festival Art 2015.
Op 10 juni 2015 ontving hij in het Palazzo Vecchio de prijs "Filo d'argento" van Auser voor schilderkunst[18], en tegelijkertijd de medaille Florentia Mater, vervaardigd door meester Roberto Ciabani en gesmolten in brons door de Fonderia il Cesello.
Hij werd samen met andere persoonlijkheden geëerd, zoals Sergio Zavoli (journalistiek), Lindsay Kemp (dans), Don Backy (muziek), Francesco Gurrieri (architectuur), Marga Nativo, voormalig dansster van het Gemeentelijk Theater van Florence, Rino Marchesi, speler van Fiorentina, don Silvano Nistri en fotograaf Sergio Bonamici.
In juni 2018 ontving hij de Zilveren Vlag, de hoogste erkenning van de regio Toscane.


Hét online veilinghuis voor jou!

Catawiki is het meest bezochte online platform in Europa voor bijzondere objecten geselecteerd door experts, en biedt wekelijks meer dan 65.000 objecten aan voor de veiling. Het is onze missie om onze klanten een spannende en probleemloze ervaring te bieden bij het kopen en verkopen van bijzondere, moeilijk te vinden objecten.


Waarom Catawiki?
  • Lage veilingkosten
  • Al onze objecten zijn gecontroleerd door onze 240+ experts
  • 24/7 meebieden in onze app

    Biedingen zijn alleen geldig via de website van Catawiki.
  • Advertentienummer: a1513995272