Kenmerken

Conditie
Zo goed als nieuw
Onderwerp
Schilder- en Tekenkunst

Beschrijving

Jan van der Pol kunstenaar

In dit boek staat de Nederlandse beeldend kunstenaar Jan van der Pol centraal; de auteurs belichten zijn werk, ontwikkeling en artistieke visie vanuit een overzichtende monografie-opzet. Het behandelt hoe Van der Pol zich heeft gepositioneerd binnen de moderne kunst­wereld, welke belangrijke motieven en technieken hij hanteert, en hoe zijn oeuvre zich ontwikkelt in vorm, materiaalgebruik en thematiek.

Daarnaast bevat het boek veel beeldmateriaal (studies, foto’s van werken, schetsen), en reflecteert het op de betekenis van Van der Pols werk ten opzichte van zijn tijdgenoten, de kunsttraditie en de hedendaagse kunstkritiek. Het is bedoeld voor liefhebbers van moderne picturale kunst, studenten kunstgeschiedenis en iedereen die geïnteresseerd is in een inzichtelijke introductie tot de kunstenaar.

Opleiding: Rietveld Academie & Rijksacademie voor Beeldende Kunsten.

Jan van der Pol is een veelzijdig kunstenaar. Hij maakt zowel schilderijen en tekeningen als litho's, houtsneden en etsen. Kenmerkend voor zijn werk uit het begin van de jaren tachtig is de aandacht die naar de bovenkant van het doek wordt geleid door hoge horizonnen of staande figuren in het landschap, die hij ontleende aan foto's van E.J. Muybridge (Engelse fotograaf, 1830-1904). Na de stadslandschappen, vooral in 1984, komt het portretmotief in zijn werk, eerst als buste, later ook als kop. Zijn werk valt niet binnen een bepaalde stroming of kader en wordt daardoor wel eens als minder toegankelijk gezien.

Hij maakt gebruik van een repertoire van beelden die telkens op een andere wijze vermengd worden met andere beelden. De beelden zijn afkomstig uit zijn directe waarneming maar ook van televisie of foto’s. Vrijwel elk werk van Jan van der Pol is, meer of minder, strak geordend in horizontaal en verticaal lijnwerk (vakken, rasters, hokjes) waarbinnen verschillende motieven als landschappen, mensfiguren en portretten een plaats vinden. In alle werken speelt, naast het veelvuldig voorkomende zwart, grijs en wit, kleur een opvallende rol. Kleuren die afstoten en kleuren die behagen worden naast elkaar toegepast. Van der Pol speelt er zo mee zodat kleuren die vloeken en lelijk zijn, mooi van worden.

Het werk van Jan van der Pol is in bezit van diverse musea, gemeentes en kunstuitlenen. Hij won diverse prijzen als de Van Bommel- Van Dam, Arti Medaille en Basisstipendium Fonds en heeft zowel solo al groepstentoonstellingen gehad.

De eerste tekenboeken ontstonden in 1986. Het tekenen in boeken werd meer en meer een gerichte onderneming waar per boek thema's aangesneden werden. Vanaf 2011 is een grote stroomversnelling ontstaan en is een enorme diversiteit gegroeid.

Titel: Jan van der Pol kunstenaar
Auteur: K. Herzog B. Jansen
Nederlands
Paperback met flappen
ISBN 9789080382251
Omvang 100 pagina's
Formaat 24 x 28 cm

Bieden
Excl. verzendkosten (4,95 euro met track & trace)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Culemborg
8x bekeken
0x bewaard
Sinds 9 nov '25
Advertentienummer: m2331948104